Menu Zavřeno
Ski Race Camp Lipno kurz závodního lyžování

První oblouky na hraně - Výuka carvingu

Jedeme dál, zvládli jsme carvingové oblouky od spádnice a pokračujeme celými oblouky. U carvingu už není možné nacvičovat jen jeden carvingový oblouk, protože potřebujeme dostatek rychlosti, abychom mohli vyjet oblouk po hranách. Pokud se chceme, z jakéhokoli důvodu, soustředit jen na jeden oblouk, najíždíme je jako jeden a půl oblouku. Tedy rozjedeme se po spádnici, točíme jeden oblouk od spádnice a pak celý oblouk přes spádnici.

Zpočátku můžeme zahajovat oblouky pasivně, stačí z jízdy šikmo svahem, kdy jsou obě lyže zahraněny, jen odhranit a lyže se sami stočí do spádnice, kde aktivně zahraníme tak, jak máme již nacvičeno. Postupně, jak si zvykáme na jízdu po hranách, hraníme dříve, až vyjíždíme celý oblouk po hranách. Pro úspěch tohoto cvičení je bezpodmínečně nutné vybrat široký, mírný svah, abychom měli dost prostoru a lyže s jistotou pod kontrolou.

Skvělým cvičením je opět odšlapovaný oblouk, ten jsme si už osvojili od spádnice a teď je na řadě odšlapat celý oblouk. Díky odšlapovanému oblouku získáme správnou polohu těla v oblouku i správně zahraněné lyže, aniž bychom o tom museli dlouze přemýšlet. Dalším cvičením je oblouk s jedním odšlápnutím, při zahájení oblouku a pak už jen držet postoj ve zbytku oblouku.

Opět, jako všechny předešlé prvky, je potřeba oblouk po hranách řádně najezdit a získat jistotu pro další zdokonalovaní. A pro zlepšování naší techniky je tu řada zdokonalovacích cvičení, které nás budou posouvat dál. Pokud absolvujete carvingový kurz, váš instruktor carvingu bude vybírat cvičení podle toho co je potřeba zlepšit také podle toho, kam chcete směřovat. Pro základní carvingový oblouk jsou důležitá cvičení, která rozvíjí a zlepšují uvědomění si pozice boku a míru hranění koleny a boky.

Mezi taková zdokonalovací cvičení pro carving patří třeba jízda s rukami v bok, kdy si díky tomu uvědomíme pozici boků a pánve v oblouku. Můžete také držet vnitřní ruku před tělem a vnější rukou intenzivně tlačit v průběhu oblouku, pomůže nám to zvýšit hranění pomocí pánve. Toto cvičení se hojně využívá při race carvingu. Jízda s rukami na kolenou nám zase pomáhá uvědomit si pozici kolen a umožňuje kontrolovat, zda máme správně zahraněné obě lyže. Pokud vás trápí takzvané „áčko“ je dobré držet mezi koleny nějaký předmět, třeba menší míč a podobně, nebo aktivně tlačit vnější rukou na vnitřní stranu vnitřního kolene.

Základní carvingový oblouk je základem pro všechny carvingové disciplíny a je na nás, jestli se rozhodneme jít cestou sportovního, klidně i závodního lyžování, kterému říkáme race carving. Užívat si maximálních náklonů při fun carvingu nebo se naučit řezat oblouky za všech podmínek a v různorodém terénu díky Allroud carvingu. Všechny disciplíny a se i tak navzájem doplňují a prolínají, třeba během kurzu závodního lyžování se bohatě věnujeme i funcarvingovým prvkům, které nám pomohou s ideálním průjezdem oblouku v bránách.

Pro carving existuje celá řada zdokonalovacích a rozšiřujících cvičení, pomáhají nám jednak odstranit nejčastější chyby při carvingu, ale hlavně zdokonalovat účastníky, kteří absolvují naše carvingové kurzy. Pro cvičení si klikněte sem: zdokonalovací cvičení pro carving.

bezpečnost výuky lyžování pravidla fis

Skupina nebo privátní výuka?

Snad každý, kdo přijde do lyžařské školy, se zeptá, jestli je lepší skupinová výuka nebo individuální kurz lyžování. A odpověď není zrovna nejsnazší.

Rozdíly ve výce dětí a dospělých

Dítě není jen malým dospělým, proto k výuce přistupujeme poměrně dost odlišně, děti „příliš neučte“ spíše je motivujte, dospělým hlavně dobře předvést

Bezpečnost při výuce lyžování

Nikdo nechce místo výuky a zážitků z lyžování řešit zranění nebo minimálně předčasný konec výuky. Proto je třeba mít na paměti pár zásad bezpečné výuky