Menu Zavřeno
Ski Race Camp Lipno kurz závodního lyžování

Základní carvingový oblouk – výuka carvingu

Základní carvingový oblouk je po smýkaném oblouku jako nová kapitola lyžování. Prvně vedeme oblouk skluzem podél hran bez driftu (smýkání). Jestli se nám to daří si můžeme ověřit kontrolou stopy, která za námi zůstává. Měly by to být jen dvě vyjeté koleje.

Proti smýkanému oblouku, vyžaduje carvingový vyšší rychlost jízdy, šířka stopy zůstává stejná jako v základním sjezdovém postoji, tedy na šířku pánve. V průběhu oblouku jsou zahraněny obě lyže. Vertikální pohyb není v základním carvingovém oblouku nutný, ale není ani chybou a stejně tak vklonění do oblouku. Poloměr oblouku je spíš delší, se zvyšující dynamikou se může zkracovat.

Jak toho docílit si přečtete ve specializovaném článku, jak se naučit carving. Ale v krátkosti

základem je trénink jízdy po zahraněných lyžích, k tomu slouží dobře třeba odšlapované oblouky. Dále pak balanční cvičení, abychom se naučili pracovat s rovnováhou, náklonem i těžištěm.

Základní carvingový oblouk je skutečně jen základem carvingu, je na každém lyžaři jakým směrem se bude ubírat, základními variantami jsou race carving, fun carving nebo univerzální allround carving.