Menu Zavřeno
carving camp mölltal

Allround carving – carving i freeride

Allround carving, jak už název napovídá je carvingovou disciplínou do všech sněhových podmínek. 

Z toho také plyne, že je to disciplína bez extrémů. tedy bez extrémů v podobě maximálních náklonů u fun carvingu nebo co nejrychlejšího přehranění, jako u race carvingu. Je to jízda vyvážená sice s velkým rozsahem pohybu, ale bez zbytečného atakování hranic.

Smyslem allround carvingu je jistota a stabilita na sjezdovce i ve volném terénu. Freeride je také disciplínou, kde se tyto carvingové oblouky nejvíce uplatní. Proto na něj kladou důraz naši lektoři, kteří vedou freeride kurzy, ale užijete ho i při skialpinismu.

Jak jsme již psali výše, allround carvingové oblouky se vyznačují velkým rozsahem pohybu, ale vertikální pohyb není tak výrazný, jako například u race carvingu.

Co je ale s RC podobné, je rozsah práce pánve, tou je také tvořen rozsah pohybu. Díky výraznému hranění pánví a částečně vzpřímenému trupu je postoj lyžaře velmi stabilní a přehranění rychlé. Toho využijeme především při jízdě v terénu, kdy je často potřeba reagovat ve zlomku vteřiny a vyhnout se překážce.

Allround carvingu nevěnujeme zvláštní metodiku. Je potřeba si hlavně navnímat správnou pozici těla, která je v tomto případě středová. Vyhněme se tedy zbytečnému výraznému zatěžování špiček nebo patek lyží a váhu se snažíme rozložit rovnoměrně na obě lyže. Výborně to lze procítit při jízdě s rozepnutými lyžáky nebo poslepu při cvičení slepec

Katka Knesplová instruktorka lyžování

Skupina nebo privátní výuka?

Snad každý, kdo přijde do lyžařské školy, se zeptá, jestli je lepší skupinová výuka nebo individuální kurz lyžování. A odpověď není zrovna nejsnazší.

Rozdíly ve výce dětí a dospělých

Dítě není jen malým dospělým, proto k výuce přistupujeme poměrně dost odlišně, děti „příliš neučte“ spíše je motivujte, dospělým hlavně dobře předvést

Bezpečnost při výuce lyžování

Nikdo nechce místo výuky a zážitků z lyžování řešit zranění nebo minimálně předčasný konec výuky. Proto je třeba mít na paměti pár zásad bezpečné výuky