Menu Zavřeno
logo český svaz lyžařských škol

Bezpečnost při výuce lyžování

Nikdo nechce místo výuky a zážitků z lyžování řešit zranění nebo minimálně předčasný konec výuky. Proto je třeba mít na paměti pár zásad bezpečného průběhu výuky lyžování a snowboardingu.

V první řadě, je hlavním garantem příjemného a bezpečného průběhu výuky instruktor. Rozhodně by měl mít platnou licenci a ideálně také zkušenosti s vedením výuky. O tomto do značné míry vypovídá i členství lyžařské školy v profesních asociacích, které dohlíží na odbornost škol i instruktorů. Předními asociacemi v české republice jsou Český svaz lyžařských škol (ČSLŠ), APUL, ASCI  a další.

Místo pro výuku je také velmi důležité, nejen pro bezpečnost, ale i pro pohodový průběh výuky je vhodné mít vlastní sjezdovku pro děti a úplné začátečníky. Každý se také cítí bezpečněji stranou od veřejnosti, než na plné sjezdovce.

Organizace výuky také velmi ovlivňuje bezpečný a pohodový výuky, je třeba dbát na to, aby každý před výukou trochu zahřál. Výuku na veřejných sjezdovkách vedeme tak, abychom necvičili v exponovaných, například zúžených místech. Skupinku při výkladu stavíme na kraje sjezdovek a nevedeme výuku ve velkých skupinách.

Dbáme také na kondici žáků, hlavně dětí, snažíme se předcházet přílišné únavě, z únavy pramení řada úrazů, dokládají to i statistiky horské služby, nejvíce úrazů se stává v odpoledních hodinách.

 

V neposlední řadě samozřejmě také záleží na výbavě, není nejlepší nápad vzít dítěti letité lyže po sousedovi. Aby výuka probíhala dobře a bezpečně, měly by mít lyže odpovídající délku, být pravidelně servisovány a samozřejmě také mít správně seřízené vázání, jen tak předejdeme zbytečným úrazům. Samozřejmě k bezpečné výuce patří také přilba, rukavice a třeba také lyžařské brýle. Protože to je pro začátek velká investice, určitě je dobré se zamyslet nad vypůjčením lyží v půjčovně, kde Vám garantují správně seřízené a servisované vybavení.

Jak to má vypadat jsme viděli například v Rokytnici nad Jizerou – lyžařská škola Major, v Harrachově  lyžařská škola Adventurecompany.cz a Skicentrum Šafář v Jánských lázních. Všechny zmiňované školy jsou členy různých profesních organizací, neexistuje, aby zde učili instruktoři bez platné licence. Instruktoři mají v průběhu sezóny pravidelné tréninky a metodiky, učí začátečníky na svých privátních areálech a dala by se vyjmenovat ještě řada dalších kladů. Samozřejmostí je, že se musíme řídit při výuce zásadami bezpečného lyžování shrnutých v 10 pravidel FIS

bezpečnost výuky lyžování pravidla fis

Skupina nebo privátní výuka?

Stránku připravujeme

Rozdíly ve výuce dětí a dospělých

Klepněte na tlačítko Upravit a změňte tento text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. UT elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinaru dapibus leo.

Začínáme v pluhu nebo raději ne?

Klepněte na tlačítko Upravit a změňte tento text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. UT elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinaru dapibus leo.