Menu Zavřeno
privátní kurz carvingu individuální výuka lyžován

Fun carving – výuka carvingu

Už sám název nám napovídá, že fun carving by měl být hlavně zábavný. Nejde při něm o rychlost a jízdy ani co nejrychlejší přehranění.

Z jízdy by měla čišet radost a uvolnění užívejte si náklony do oblouku, které až téměř popírají fyzikální zákony. Přesto mají race carving i fun carving mnoho společného, zejména se jedná velký rozsah pohybu, který je při fun obloucích ještě umocněn tím, že se vkláníme do oblouku celým tělem. Také výrazná práce při maximálním naklonění je důležitá, kdybychom se do oblouku pokládali celým tělem, ujížděli bychom po botách a padali.

Fun carving má celou řadu podob, včetně kurizozních, jako je Klammerschwung. Všechny ale mají společné výrazné vklonění do oblouku a to i rameny. 

Na rozdíl od race carvingu, tady se kompenzační odklon téměř neuplatní a do oblouku výrazně padá vnitřní rameno. Oblouky se při fun carvingu daleko více vyjíždí, až téměř do protisvahu a jízda není zdaleka tak dynamická jako při race carvingu. Každopádně je výuka fun carvingu velká zábava

Další tipy pro fun carving

Jízda je daleko uvolněnější, než race carving, oblouky kulatější, protože není naším cílem sjet co nejrychleji dolů, ale užit si náklonů do oblouku a intenzívní pocit z jízdy na maximálně zahraněných lyžích. Při maximálním vklonění těla do oblouku dostáváme na sníh dlaně obou rukou, této pozici se říká pianista.

Oblouk zahajujeme pohybem trupu ze svahu dolů nakláníme se do oblouku s výrazným poměrem hranění vnitřní lyže, při zahájení oblouku. Tělem jako by jste padali ze svahu dolů, ale bez obav, lyže vás určitě stihnou dojet :), Rychlost regulujeme tím, že oblouk točíme až do vrstevnice a klidně i přes ní. Oblouky jsou tak delší a lyžař má dost času aby oblouky pěkně vyjížděl a v neposlední řade to i hodně dobře vypadá :). Po přechodu spádnice zvýrazňujeme tlak do vnější lyže, podobně jako při race carvingu a také zintenzivníme práci pánve.

Mrkněte se na pár tipů a cvičení, jak se naučit fun carving

fun carving lyžařské středisko Telnice

Skupina nebo privátní výuka?

Snad každý, kdo přijde do lyžařské školy, se zeptá, jestli je lepší skupinová výuka nebo individuální kurz lyžování. A odpověď není zrovna nejsnazší.

Rozdíly ve výce dětí a dospělých

Dítě není jen malým dospělým, proto k výuce přistupujeme poměrně dost odlišně, děti „příliš neučte“ spíše je motivujte, dospělým hlavně dobře předvést

Bezpečnost při výuce lyžování

Nikdo nechce místo výuky a zážitků z lyžování řešit zranění nebo minimálně předčasný konec výuky. Proto je třeba mít na paměti pár zásad bezpečné výuky