Menu Zavřeno

Rozdíly ve výuce lyžování dětí a dospělých

olíkova dětská lyžařská školička Harrachov

Rozdíly ve výuce lyžování dětí a dospělých

Dítě není jen malým dospělým, proto k výuce přistupujeme poměrně dost odlišně, děti také „příliš neučte“ spíše je motivujte.

Dnešní lyžování na carvingových lyžích vychází z naprosto přirozeného pohybu, jakým je chůze a principy zatáčení se od chůze moc neliší. Obzvlášť to platí pro oblouky, kdy nejdříve učíme pouze jeden oblouk na každou stranu tím, že jím postavíme trasu třeba z kuželek.

 

Dále jezděte před dětmi, postavte jim velmi jednoduchý slalom z kuželek tak, aby se děti nebály a hlavně se dobře bavili. Naopak pro dospělé je velmi vhodné klást důraz na co možná nejpřesnější vysvětlení a dokonalou ukázku, pamatujte, že Váš žák postřehne jen zlomek toho, co předvádíte, proto je potřeba ukázky jakoby až přehánět.

Vysvětlování chyb naopak nemá valného významu u dětí ani u dospělých. Daleko lepší je vždy vymyslet nějaké cvičení. Pro děti nejlépe hru, která chybu odbourá. 

Stejně tak učte děti i dospělé bezpečnostním pravidlům, třeba aby se vždy rozhlédly, než se rozjedou, bezpečně zastavovaly, nestály u vleků, když vystoupí z vleku a podobně.

Možná vám to přijde u dospělých zbytečné, ale není tomu tak. Výuka lyžování je pro dospělé velkou zátěží nervové soustavy a proto i dospělí ztrácí koncentraci na dění kolem nich. Při výuce dětí myslete na to, že lyžování musí být pro děti zábavou, nejlépe hrou.

Pro děti je vše na lyžích dost fyzicky náročné, a pokud se nebudou bavit, tak po chvíli začnou stávkovat a s lyžováním je v tu chvíli amen. Také je důležité dělat častěji krátké přestávky na občerstvení, ale i na hraní. 

Děti se mnohem více baví a také naučí při skupinové výuce, kdežto dospělým bude vyhovovat spíše menší skupina nebo privátní výuka. Důvodem je odlišná motivace. Děti totiž očekávají spíše zábavu, než „školní“ výuku, ale dospělí cílí hlavně na výsledek a touženému výsledku jsou ochotni podřídit vše ostatní. 

Unikátní dětskou metodiku mají zpracovanou v lyžařské škole Adventure Company Harrachov, Major ski Rokytnice nad Jizerou nebo třeba Ski centrum Šafář v Janských Lázních.

Dětská lyžařská škola Harrachov

Skupina nebo privátní výuka?

Snad každý, kdo přijde do lyžařské školy, se zeptá, jestli je lepší skupinová výuka nebo individuální kurz lyžování. A odpověď není zrovna nejsnazší.

Bezpečnost při výuce lyžování

Nikdo nechce místo výuky a zážitků z lyžování řešit zranění nebo minimálně předčasný konec výuky. Proto je třeba mít na paměti pár zásad bezpečné výuky

Začínáme v pluhu nebo raději ne?

Je celá řada způsobů jak začátečníky naučit lyžovat, obzvlášť v poslední době se objevuje řada alternativ a moderních způsobů výuky lyžování.