Menu Zavřeno

Lyžování a šířka stopy

Správná šířka stopy při lyžování je věčně diskutované téma. Asi je to dáno hlavně fundamentálním postojem mnoha „odborníků“, zastánců jediného vyhraněného stylu. Přitom právě šířka stopy se hodně měnila v posledních dvaceti letech. Mnozí si ještě pamatují lyžování, kdy úzká stopa byla důkazem lyžařského umu. Stejně tak v počátcích carvingu se naopak jezdilo v hodně široké stopě, bylo tak snazší při fun carvingu sáhnout si na sníh.

Osobně bych viděl, jako optimální stopu na šířku pánve, s tím, že pokud někomu vyhovuje užší nebo širší, může být. Navíc stopa se bude pravděpodobně lišit u jednoho lyžaře v různých lyžařských disciplínách. Jiná bude u carvingu v případě race carvingu a fun carvingu, kde bude patrně trochu širší. Trochu užší bude patrně v případě krátkého smýkaného oblouku a stejná nebo ještě užší bude při freeride lyžování.

Chybou jsou jen oba extrémy, jak příliš úzká stopa, tak stopa příliš široká. V prvním případě, pokud máme nohy příliš u sebe, není prostor pro výraznější hranění lyži ani náklon do oblouku. Pokud bude stopa příliš široká, naopak nám to blokuje pánev a tím omezuje rozsah pohybu, navíc v extrémním případě se bude jednat v kombinaci se záklonem o Klammerschwung.