Menu Zavřeno
Ski Race Camp Lipno kurz závodního lyžování

Carvingové lyžování – formy carvingu

Carving má řadu svých variant a bavit se carvingovým lyžováním může doslova každý. Podívejte se na několik základních forem a najděte si svůj styl.

Základní carvingový oblouk – jízda po obou zahraněných lyžích, za lyžařem by měly zůstávat dvě vyjeté koleje. Při jízdě neočekáváme žádné výrazné vklonění ani vertikální pohyb. Základním carvingovým obloukem si každopádně projde každý lyžař, který absolvuje carvingový kurz. Je základním kamenem, bez kterého se výuka carvingu neobjede. Základní carvingový oblouk se jezdí s delším poloměrem na mírnějších širokých sjezdovkách a je to velmi příjemný, pohodový styl lyžování.

Allround carving – je vhodný na sjezdovku i do lehkého terénu, mimo sjezdovky, stejně jako na odpolední rozježděné sjezdovky. Allround carving jezdíme převážně v částečně sníženém postavení, a širší stopě, díky čemuž máme lepší jízdní stabilitu a jsme také mnohem lépe schopni korigovat nerovnosti rozježděného sněhu. Samozřejmě že jízdu na hranách si můžeme zpestřit skákáním na boulích a muldách.

Race carving – je nejblíže závodnímu lyžování, během jízdy je práce celého těla, při race carvingu klademe důraz na rychlé přehranění, aktivní zahájení oblouku. Výrazné je vklonění boků do oblouku a kompenzační odklon v pase, který umožňuje rychlé přehranění a v neposlední řadě výraznou práci těžiště. Race carving vyžaduje vyšší rychlost, delší lyže a prostor na sjezdovce.

Fun carving – jak jde snadno odhadnout fun carving by měl hlavně bavit, což ale platí pro všechny lyžařské disciplíny. Při funcarvingu si užijete hlavně opojné vklánění do oblouku, kdy se tělo pohybuje jen těsně nad sněhem. Těm se říká body carving nebo ležící pianista a podobně. Fun carving se jezdí na kratších lyžích s menším poloměrem oblouků. Pak je daleko snazší užívat si náklonu i při výrazně nižších rychlostech.

Důležité je ale potřeba říci, že jednotlivé carvingové disciplíny se velmi prolínají, nelze jezdit v každém oblouku čistý fun nebo race carving. Vždy je to ovlivněno sklonem svahu, rychlostí a řadou dalších okolností.

Mrkněte na to jak by měla probíhat výuka carvingu krok za krokem.  Najdete tu kompletní metodiku výuky carvingu. 

bezpečnost výuky lyžování pravidla fis

Skupina nebo privátní výuka?

Snad každý, kdo přijde do lyžařské školy, se zeptá, jestli je lepší skupinová výuka nebo individuální kurz lyžování. A odpověď není zrovna nejsnazší.

Rozdíly ve výce dětí a dospělých

Dítě není jen malým dospělým, proto k výuce přistupujeme poměrně dost odlišně, děti „příliš neučte“ spíše je motivujte, dospělým hlavně dobře předvést

Bezpečnost při výuce lyžování

Nikdo nechce místo výuky a zážitků z lyžování řešit zranění nebo minimálně předčasný konec výuky. Proto je třeba mít na paměti pár zásad bezpečné výuky