Menu Zavřeno

Těžiště lyžaře - lyžařský slovníček

Těžiště lyžaře je odborně definováno jako bod, v němž se sbíhají výslednice součtu tíhových sil, působících na lyžaře a hmota těla lyžaře. Pro porozumění stačí říci, že je to bod, nacházející se zhruba v oblasti břicha. Podstatnější, než vědět přesně, kde se nachází, je vědět proč je důležité ho znát.

Těžištěm vysvětlujeme vertikální pohyb, náklon lyžaře do oblouku, v závodním lyžování se snažíme volit co nejkratší dráhu těžiště.

Za mě je ovšem úplně nejdůležitější s těžištěm umět pracovat. Pracovat s těžištěm se rovná umět pracovat s rovnováhou. Jednoduše se to dá popsat třeba pokud chceme stát na jedné noze. Dokud stojíme na obou nohou v rovnovážném postavení směřuje osa těžiště na střed vzdálenosti mezi oběma nohama. Pokud se postavíme na jednu nohu, přeneseme na ní váhu a těžiště se přesune také nad ní.

Při správné práci těžiště se dokážeme snáze vyrovnat s rozdílnými sněhovými podmínkami, například při freeride, jízda v hlubokém nebo na zmrzlém sněhu. Stejně tak dokážeme zrychlit výjezdu z oblouku, obojí je díky práci těžiště v předozadním směru. Práci s těžištěm lze trénovat i „ na sucho“. Skvělým tréninkem pokročilého lyžaře nebo přípravy malých závodníků je cvičení na balanční desce nebo na slack line.