Menu Zavřeno

Girlandy - oblouk od spádnice :: výuka lyžování

Když se řekne girlandy, asi si spíš představíme papírové ozdoby, než aby nás napadlo přemýšlet o lyžování. Girlandy v lyžařském pojetí jsou oblouky od spádnice, můžeme se také setkat s výrazem oblouk na jednu nohu.

V praxi využíváme girlandy k nácviku obou částí oblouku, tedy ke spádnici i od spádnice, aniž bychom točili oblouk přes spádnici. Cvičení tedy provádíme tak, že z jízdy šikmo svahem točíme oblouk ke spádnici, například vlevo. Jakmile se dostaneme do spádnice, přehraníme a točíme vpravo od spádnice.

Vypadá to sice komplikovaně, ale cvičení se Vám velmi svědčí hlavně u lidí, kteří mají strach. Ti totiž nevyjíždí kulaté oblouky, ale ostře otočí lyže, když se blíží ke spádnici a rychle směřují zase k vrstevnici. A právě tím, že se pouze stočí ke spádnici, nemusí jí překonat a mohou hned zase točit od spádnice k vrstevnici, zvládnou lépe nácvik obou částí oblouku.

Využít toho můžeme jak v přívratech, například oblouk v pluhu, tak při nácviku carvingu, kdy je zpočátku složité vyjet po hranách celý oblouk.