Menu Zavřeno
Kurz instruktor harrachov 18

Z pluhu mistrem :: výuka pokročilých lyžařů

Je jasné, že každý pokročilý lyžař potřebuje individuální přístup k výuce. Neexistuje univerzální návod, jak učit pokročilé lyžaře a ani není naším cílem napsat takový postup, platný pro všechny. Jinak budeme pokračovat s lyžařem, který začíná, naučil se oblouky v pluhu a pokračuje dál a jinak lyžaře, který už roky jezdí, má své návyky a chce se zlepšit.

Jsou ale zásady pro výuku pokročilých lyžařů, které jsou platné pro všechny. Jednou z nich je volba terénu, hlavně šířka svahu a jeho sklon. Jen na sjezdovce, kde se lyžař cítí bezpečně se může naučit něco nového, jinak se soustředí jen na to, jak sjet bezpečně dolů a zastavit. Další zásada také velmi souvisí s jistotou lyžaře, čím více si je lyžař jistý sám sebou, tím snáze se učí novým věcem. A jistotu nezískáte žádnou metodikou, ale lyžováním, proto je důležité, si každý prvek nebo cvik hned po jeho osvojení, poctivě najezdit.

Zkrátka je důležité lyžovat a lyžovat, ne stát na místě a vysvětlovat. Ideální je, pokud může zkušený lyžař najíždět správně stopu, klást důraz na kulatost oblouků a ideální rychlost. Žák pak jede hned za ním a může se soustředit jen sám na sebe a neřešit okolí.

Pokud se jedná o začínajícího lyžaře, zpravidla není potřeba vymýšlet cvičení na odstranění pluhu. Jízda v pluhu není nijak příjemná ani pohodlná, proto zpravidla stačí, jen trochu zrychlit a soustředit se na paralelní postavení lyží, jen v druhé částí oblouku, tedy od spádnice do strany (k vrstevnici). Tato část oblouku je mnohem snazší, než první část, tedy zahájení oblouku směrem ke spádnici. Souvisí to opět s pocitem jistoty lyžaře, začínající lyžař se cítí daleko lépe, když zatáčí od svahu ke straně, tedy z jízdy šikmo svahem, než když zatáčí ke spádnici, tedy ze svahu dolů. Proto z počátku není nutné aktivně zahajovat oblouk, (zatáčet ) ze svahu dolů, tedy ke spádnici, stačí přestat hranit a díky gravitaci se lyže v jízdě sami stočí dolů. Aktivní zahájení oblouků může opět následovat, když lyžař získá více jistoty.

Dalším co určitě prospěje k získání jistoty lyžaře je schopnost zastavit, kdykoli je to potřeba. Zastavení v pluhu je poměrně náročné, hlavně ze svahu dolů. Proto je určitě vhodné naučit lyžaře, co nejdříve sesouvání v paralelním postavení lyží. Ze sesouvání je už mnohem snazší zastavit v paralelním postavení lyží, tedy hokejovému zastavení. K sesouvání můžete využít třeba strmější části svahu, které by jinak začínajícím lyžařům mohli dělat potíže. Sesouvání šikmo svahem je ideální i k výuce smýkaného oblouku v paralelním postavení. Zastavení v paralelním postoji a oblouky v paralelní stopě jsou téměř totéž, rozdíl je pouze v míře hranění.

Jízda v paralelní stopě je také základním předpokladem, aby si mohl pokročilý lyžař plnohodnotně užít kurz carvingu.

Výuka pokročilých lyžařů je natolik obsáhlá, že každému tématu věnujeme samostatnou kapitolu. A ucelená metodika výuky pokročilých lyžařů bude také volně ke stažení na našem portálu.

bezpečnost výuky lyžování pravidla fis

Skupina nebo privátní výuka?

Snad každý, kdo přijde do lyžařské školy, se zeptá, jestli je lepší skupinová výuka nebo individuální kurz lyžování. A odpověď není zrovna nejsnazší.

Rozdíly ve výce dětí a dospělých

Dítě není jen malým dospělým, proto k výuce přistupujeme poměrně dost odlišně, děti „příliš neučte“ spíše je motivujte, dospělým hlavně dobře předvést

Bezpečnost při výuce lyžování

Nikdo nechce místo výuky a zážitků z lyžování řešit zranění nebo minimálně předčasný konec výuky. Proto je třeba mít na paměti pár zásad bezpečné výuky