Menu Zavřeno

Lyžování - Kompenzační odklon

Kompenzační odklon je zalomení těla lyžaře v pase a to tak, že nohy a pánev lyžaře je přikloněna ke svahu a tělo se v pase naopak odklání a vzpřimuje. Dlužno podotknout, že to je většinou důsledek než cíl. Ve většině případů se jedná o snahu dosáhnout co největšího rozsahu pohybu lyžaře.

To je platí hlavně v závodním lyžování, kdy se snažíme, aby těžiště jelo co nejkratší dráhu. Snáze toho dosáhneme právě díky kompenzačnímu odklonu. Kdybychom měli vkloněné cele tělo do oblouku v ose, bude bude překlopení lyží a vklonění do dalšího oblouku trvat mnohem déle, než když trup je vzpřímený. Samozřejmě v nižších rychlostech je kompenzační odklon nutností, abychom se mohli naklonit do oblouku, protože odstředivá síla není dostačující pro náklon celého těla.

Kompenzační odklon se také objeví v allround carvingu, kdy lyžujeme v neupraveném sněhu a jde tak mnohem stabilnější postoj. Totéž platí i pro freeride, pokud bychom se do prašanu příliš pokládali, neposkytne nám dostatečnou oporu a my se budeme válet…