Menu Zavřeno

Zakopávání vnější lyže - crab - rozšiřující cvičení carving

Cvičení zakopávání, nebo se také můžete setkat s názvem crab, vám na začátek bude připadat naprosto krkolomné, a jen těžko proveditelné. Jeho principem je zahájení oblouku na vnitřní lyži a současné vklánění do oblouku. Tím nechceme říkat, že se lyžuje výhradně po vnitřní lyži, což je dost citlivé téma.

Jedná se v tomto případě pouze o cvičení, jehož hlavní výhodou je, že se naučíte „padat“ tělem do oblouku ve fázi jeho zahájení, tedy překonávat bariéru 21°. Jinými slovy, jít tělem při zahájení oblouku dopředu a dovnitř do oblouku, přes vnitřní lyži.

Správné provedení cvičení je, že při zahájení oblouku se nakláníme tělem, jak je popsáno výše. Zahraněná a v tuto chvíli zatížená je vnitřní lyže. Pozice těla nám umožní odlehčenou vnější, nebo také horní lyži, zatáhnout za sebe, zvednout a otočit jí kolmo k zatížené lyži. Velmi důležité ale je, lyži skutečně zatáhnout až za tělo a pak zvednout a otočit. Abychom toho byli schopni, musíme jít tělem dopředu a naklonit se do oblouku. A to je cílem cvičení, ne vozit lyži za uchem, to je spíš pro diváky. 

Chybou je, když lyži jen vytáčíme do strany, aniž bychom ji předtím zatáhli dozadu. V takovém případě padáme do záklonu a vytáčíme ramena ven z oblouku.

Cvičení ukončujeme těsně před spádnicí, po jejím překonání pokládáme na sníh vnější lyži a ihned zvýšíme tlak proti ní. Výrazně nám to zvýší dynamiku výjezdu z oblouku. Toto cvičení se uplatní jak při výuce race carvingu, tak hlavně při fun carvingu.