Menu Zavřeno

Hlazení sedícího psa

Hlazení psa je cvičení, zaměřující se na práci trupu a ramen v oblouku. Jako při radě podobně zaměřených cvičení pro carving i tady platí, že správná práce trupu a ramen zlepšuje hranění lyží. Jedná se ale o cvičení, nikoli o pohyb, který bychom měli zapojit od lyžování. Je důležité si uvědomit práci ramen při správném provedení cviku.

Při zahájení oblouku, v základním sjezdovém postoji, držíme vnitřní ruku stále před tělem. Vnější ruka se posouvá dozadu na úroveň boků. Tím se nám sice otevírá postoj, ale zároveň nám padá vnitřní rameno do oblouku. Vnitřní  ruka zůstává stále před tělem, aby nedocházelo k rotaci trupu. Po překonání spádnice posouváme vnější paži dopředu, zpět do základního postoje. Paže by měla být napjatá, a zkusíme si představit, že nám klade odpor. Tah paže začínáme dole, představme si, že hladíme sedícího psa proti srsti, tedy od ocasu po hlavu. Pohyb bychom měli zastavit v momentě, kdy dotočíme oblouk. Zastavení pohybu rukou a dotočení oblouku v témže čase by měl být impuls pro přehranění.

Abychom impuls ještě zdůraznili je možné zapojit i tlesknutí při přehranění. Důležité je aby pohyb vnější paže byl plynulý od spádnice až po přehranění. Z cvičení těží hlavně výuka pokročilých lyžařů a také nácvik race carvingu.