Menu Zavřeno

Vášeň pro sníh

typy skialpinistických túr

Skialpy jsou pro nás vášeň, zmizet ze sjezdovek a užívat si klid a krásnou přírodu

Skialp a lavinový kurz Turnitzké alpy 2018-02-25 017 (960x1280)
Při skialpinismu se setkáte s mnoha možnostmi jak túru pojmout. Pojďme si je rozdělit na tři základní: jednodenní, víkendové (dvou až třídenní) a horské přechody. Každá túra má svá specifika a na každou se musíme připravit. Pojďme se mrknout jak.

Jednodenní skialpinistické túry

Při jednodenních túrách je většinou cílem nějaký vrchol, případně místo, které je i s návratem zvládnutelné v jednom dni. Může se například jednat o místo, které již znáte ze sjezdového lyžování případně letní turistiky. Jednodenní skialpinistické túry můžeme plánovat s podporou lanovek, které vám pomůžou překonat nezáživnou a mnohdy časově náročnou část. A o čas jde při tomto typu túr především. Podporu lanovek využijeme především v Alpách, například túry na Dachstein nám velmi usnadní lanovka na Krippenstein

Pokud nejste závislí na lanovce, doporučujeme začít túru za svítání případně ještě za tmy s čelovkami. Při krátkých zimních dnech je každá minuta dobrá. Dobré naplánování výšlapu, když nemáme času nazbyt je téměř nutností, stejně jako nepodcenění předpovědi počasí, což se u jednodenních túr bohužel stává často. V ČR můžeme absolvovat celu řadu pohodových skialpových túr i třeba jen na odpoledne. Krásný je skialpinismus v Krkonoších, Jeseníkách nebo můžeme vyrazit na skialpech na Šumavu

Skialpinistické túry s přenocováním

U skialpinistických túr s přenocováním, můžete mít za cíl krátký skialpový přechod alpského masivu zdolání hory, ale také pohodový víkend v horách s přáteli nebo dětmi. Tento typ skialpinistických túr je zejména u turistických skialpinistů velmi oblíbený. Dostanete se na překrásná zasněžená sedla, a pokud nebudete v blízkosti žádného lyžařského střediska, můžete být v horách úplně sami. Horolezci tento typ skialpinistických túr využívají k přiblížení se ke stěně nebo hoře v jednom dni. Následné zdolání stěny ve dni druhém a návratu zpět.

Pokud zvolíte pro své skialpinistické zážitky vícedenní túry, musíte vyřešit, kde budete nocovat, využít můžete řadu horských chat, které jsou v Evropě velmi obvyklé a je jich v horách poměrně dost nebo si vybrat vhodné místo pro bivak. Řada chat má v zimě zavřeno a je otevřen winterraum. Ale je i řada chat, které otevírají pro skialpinisty časně zjara. Příkladem může být skialpinistický výstup na Grossvenedieger, kde chaty otevírají na začátku dubna a to je zde hlavní sezóna.

Vícedenní skialpinistické přechody hor a expedice

Jedná se o skialpinistické túry, u kterých se bude pravděpodobně lišit výchozí a konečný bod. Při těchto skialpinistických túrách je potřeba stanovit si přesný denní režim. Jakou část trasy za den musíte urazit, případně do jakého budu se dostat. Velmi důležité je připravit si i alternativní plán pro případ nutnosti směnit plány z jakéhokoli důvodu. Tyto túry mají určitě silný náboj dobrodružství, je však potřeba naplánovat ji do každého detailu. O tom si však řekneme více v další kapitole plánování skialpinistické túry.

Mezi populární přechody hor patří například skialpinistický přechod Monte Rosy, Haut route. Mezi krásné horské túry patří i skialpinistický výstup na Elbrus

Jak začít se skialpinismem

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Typy skialpových túr

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Plánování túr

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.