Menu Zavřeno

Vášeň pro sníh

Plánování skialpových túr

Skialpy jsou pro nás vášeň, zmizet ze sjezdovek a užívat si klid a krásnou přírodu

Skialp a lavinový kurz Turnitzké alpy 2018-02-25 017 (960x1280)
Plánování skialpinistické túry je závislé na mnoha faktorech, je třeba si uvědomit, že v zimním období není vidět dostatečně dlouho jako v létě. Proto by každá část skialpinistické túry měla být detailně promyšlena s dostatečnou časovou rezervou. Je dobré mít v záloze několik variant, jak se dostat k vytýčenému cíli.situací.
Základní naplánování by dále mělo být v dostatečném předstihu, před samotným odjezdem. Je důležité si o dané lokalitě shromáždit co nejvíce informací. Např. na jakou světovou stranu jsou orientovány svahy výstupu a sjezdu, poslední sněžení v dané lokalitě, podrobná předpověď počasí atd., které následně konsultovat s ostatními členy teamu. Na místě byste pak měli zhodnotit aktuální podmínky v místě. Ideálním zdrojem informací jsou například čerstvé zkušenosti lidí, kteří přišli z míst, kam se chystáte. Samozřejmostí je shromáždění informací od horské služby. Je potřeba počítat třeba s tím, že pokud napadne čerstvý sníh, váš postup se velmi zpomalí a to samé platí i při silném větru a podobně. S tím vším je potřeba počítat při plánování horské túry. Zhoršené podmínky stojí pak nejen mnoho fyzických, ale také psychických sil a není pak snadné dokončit výšlap jako v dobré náladě. Pokud jdete ve skupině, hlavní zodpovědnost by měl mít nejzkušenější člen vašeho teamu, na kterém bude ležet veškeré rozhodování.
  • Zajisti si nejvíc informací o místě o počasí, je potřeba sehnat co nejpodrobnější mapy ve kterých si vyznačíš nejen trasu, ale i důležitá a obtížná místa, dále je potřeba určit si alternativní místa nebo místa, kde se dá trasa případně zkrátit. Je velmi důležité zjistit si lavinovou předpověď a co možná nejpřesnější předpověď počasí. Dále pak specifika oblasti, kde se budete pohybovat, místní Vám určitě poradí co a jak.
  • Zajistit si potřebné vybavení, zda se budete pohybovat jen na lyžích, nebo budete i lézt a používat tak i lezecké vybavení, zda je potřeba bivakovat nebo se dá spát na chatách, jestli je potřeba se jistit, nebo se jedná jen o túru nenáročným terénem.
  • Je potřeba zjistit si důležitá telefonní čísla, jako je místní horská služba, horské chaty v okolí, ideálně i třeba na místní horské vůdce. Dobré je mít někoho, kdo vám doma hlídá počasí a kdyby se mělo zhoršit, dá vám v čas vědět. Také si ověřte sněhové podmínky přímo na místě, mohu se lišit od lavinové oblasti pro celou oblast (o této problematice si napíšeme více v kapitole o lavinách).
  • Důležité je předpokládat a vyhodnotit možná rizika, připravit se na ně a připravit si alternativní plán. Pro pohodu ve skupině a i pro volbu vhodné alternativy je vhodné nadnést možná řešení a po diskuzi by měl vůdčí člen výpravy udělat definitní rozhodnutí.

Jak začít se skialpinismem

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Typy skialpových túr

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Plánování túr

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.