Menu Zavřeno

Jízda s rozepnutými - metodika lyžování freeride

Jízda s rozepnutými lyžáky, opět jedno cvičení, kdy si budete asi nejdřív klepat na hlavu. Lyžáky mají přeci přezky proto, aby byly utažené… Pevná bota zacvaknutá do vázání nám dává jistotu a pomůže lépe si poradit třeba se záklonem Ale to právě nechceme, rozepnuté boty nám umožní, abychom si našli středovou pozici těla, což je důležité třeba pro freeride, ale i pro carvingové oblouky.

Díky tomu, že nemáme v botách oporu, nemůžeme se příliš vychylovat od osy těla žádným směrem. Pokud to uděláte, okamžitě budete mít intenzívní pocit, že vystoupíte z bot. 🙂 a to je právě cílem, v každém okamžiku si uvědomovat středovou pozici těla. Aby nám lyže i tak zatáčeli, musíme zintenzivnit míru hranění a aktivního otáčení lyžemi. Izolujeme tak základní pohyby vedoucí k zatáčení lyží od dalších pohybů, ať akceptovatelných nebo nežádoucích.

Dalším, velmi důležitým aspektem je také plynulost pohybu, díky velmi malé opoře bot musíme všechny pohyby dělat mnohem plynuleji, než při zapnutých botách. A průběh pohybu během vedení oblouku by také měl být co nejplynulejší. V neposlední řadě vám rozepnuté lyžáky daleko lépe umožní číst terén lyžemi, naučíte se rychleji reagovat na nerovnosti a určitě si na to vzpomenete kdykoli při snížené viditelnosti.