Skialpinismus, Skitouring, Skitour a mnoho dalších názvů, se kterými jste se jistě mnohokrát setkali. Pokud právě čtete tyto řádky, můžete být zkušeným skialpinistou a hledáte více informací případně technických rad. Nebo by vás zajímalo, co se vlastně za těmito slovy skrývá. Pro obě skupiny se budeme snažit přinést řadu podnětných informací. Zároveň bychom byli velmi rádi, kdyby začínající skialpinisté propadli tomuto krásnému sportu jako kdysi my. Budeme rádi, když vám tento manuál, příručka brožura, nebo jak tomu říkat, pomůže se zvládnutím všeho potřebného i v nabití užitečných zkušeností.
Skialpinismus už dávno přestal být extrémním typem pohybu na lyžích, kterým se horolezci přibližují pod skalnaté alpské stěny nebo strmé štíty hor. Dnes lidé objevují kouzlo skialpinismu, aby utekly z přeplněných sjezdovek a mohli si vychutnat krásu zasněžených hor na místech, kde před nimi dlouhé týdny nikdo nebyl. Je to velmi příjemný relax, po pracovním týdnu vyrazit do divoké přírody. Pohybovat se na lyžích ve volném terénu a užívat si maximální svobody. Oprostit se od pracovních stresů a užívat si úplnou volnost většinou v místech, kde nepotkáte třeba celý den člověka. Nebo je samozřejmě možné pojmout skialpinismus jako sportovní disciplínu a vyhledávat si oblíbené trasy všech náročností a užívat si radost z tohoto pohybu.
Podobně nepravdivý, jako že skialpinismus je extrémním sportem, je mýtus, že skialpinismus je pro mladé lidi, kteří vyhledávají volné zasněžené terény, kde hrozí pády lavin, pády do trhlin nebo ze skal. Tak jako všechny sporty, i skialpinismus má svou extrémní podobu. Řada nadšenců zkouší, kam až je možné se dostat, kolik ujít nebo co co sjet, ale záleží opravdu na každém, jak své výlety pojme.