Menu Zavřeno

Skialpinismus :: jak začít

Pro skialpinismus je bezpodmínečná hlavně znalost terénu, schopnost odhadnou aktuální podmínky s ohledem na vývoj počasí, lavinové situace. Důležité je i odhadnout fyzické schopnosti účastníků a včas zareagovat a případně změnit plán v zájmu bezpečí všech členů výpravy. Tyto zkušenosti na stromě nerostou a jednoduše se k nim musíte prochodit, stejně jako zvládnou bezpečnou techniku pohybu ve volném terénu jak při sjezdu, tak při výstupech, abyste se zbytečně nedostávali do nebezpečných situací.

U nás se většinou „řemeslo dědí“ najdeš si zkušenějšího kamaráda a prostě vyrazíte a časem zjistíš, že jsi tím zkušenějším a vedeš někoho jiného. Pro získávání zkušeností je to určitě dobrý způsob, přesto bychom však doporučili i absolvovat základní kurz skialpinismu.  Dozvíte se zde nejen základní informace o tom jak se v terénu pohybovat bezpečně, většinou také získáte praktické zkušenosti a triky, které v žádné příručce nenajdete.

Velmi důležitou složkou těchto kurzů je lavinová prevence, protože nejvíce nehod při skialpinismu je způsobeno právě lavinami. Je možné také absolvovat i samostatný lavinový kurz, kde už díky jeho průběhu v terénu se musíte také pohybovat na skialpech nebo na sněžnicích a získáváte tak také důležité zkušenosti.

Určitě nic nepokazíte, když si na techniku přijdete sami, chozením v jednoduchém terénu, po sjezdovce nebo turistických cestách v okolí horských středisek. Do volného horského terénu se vydávejte až po získání dostatečných zkušeností. Pokud už se vydáváte do hor na celý den nebo déle, je bezpodmínečně nutné správné plánovaní skialpinistických túr. Nezapomeňte si také ověřit situaci v horách na Horské službě v regionu