Menu Zavřeno

Skialpinismus plánování výstupů a sjezdů

Skialpy jsou pro nás vášeň, zmizet ze sjezdovek a užívat si klid a krásnou přírodu

Plánování výstupu

U stoupání na skialpinistické túře, musíte počítat s dostatečnou časovou rezervou. Častou chybou se stává nepřipočtení k času výstupu čas sjezdu, pokud je v daném dni plánován. Výstup plánujte tak, aby celá skupina byla ve správný čas u klíčových míst výstupu (např. pokud je v cestě svah, na kterém hrozí pád lavin, místo s velkou pravděpodobností pádu kamenů atd.), je tedy velmi důležité vědět, na jak orientovaném svahu se klíčová místa nachází.
Rychlost pohybu na lyžích a stoupání Při výstupu na lyžích je obvyklá rychlost výstupu 300-400 výškových metrů/hodinu. Hlavní parametr ovšem hraje vaše kondice a obtížnost terénu.
Při pohybu nebo také chůzi na lyžích můžeme počítat s 5-6km/h.

Orientace svahu

Orientace svahu je velmi klíčová pro bezpečnost a úzce souvisí s pádem lavin. Pro výstup je vhodné volit S, Z případně SZ orientované svahy. Slunce na tyto svahy svítí až v odpoledních hodinách a máte tedy dostatek času pro výstup, pozor ale také na směr větru, který může vytvářet jednak převěje, a také nebezpečné sněhové krusty (více v sekci laviny).

Pokud nemáte jinou možnost a výstup musí být veden po J případně V orientovaných svazích. Zahajte túru v časných ranních hodinách s dostatečnou rezervou, abyste v době poledne byly na bezpečném místě.

Plánování sjezdu

Sjezd je neméně důležitá část túry, navíc je většinou chápán jako zasloužená odměna za výstup, při sjezdu však nebezpečí přichází mnohem rychleji, než při výstupu. Pokud je sjezd volen po stejné trase, jako byl výstup, není na škodu udělat si při výstupu pár snímků jak celkového tak i detailního pohledu. Tyto maličkosti oceníte zejména při zhoršené viditelnosti pro bezpečný návrat v horách za snížené viditelnosti, velmi se Vám také osvědčí GPS navigace, která Vám zaznamenává prošlou trasu, když pak padne deka, můžete jít téměř po slepu. Pokud jedete novou trasu opět, není na škodu, pokud to jde již během výstupu podívat, se kudy trasa vede, co vás čeká a podobně. Pokud jedete, jak se říká naostro, nezastavujte v exponovaných místech, způsobujete tak neúměrné zatížení podkladu a hrozí tak uvolnění lavin, ke kterému by v případě průjezdu jinak ani nemuselo dojít. Rozhodně se však do sjezdu nepouštějte všichni najednou, opět byste neúměrně zatížili terén. A kdo by pak pomohl…

Časté mýty při sjezdu
Pokud se budeme držet po stopách výstupu, nehrozí žádné nebezpečí.
-nezapomeňte, že od doby výstupu již mohlo uplynout několik hodin a podmínky se mohli změnit s tím, jak je orientovaný svah
V lese žádné laviny nepadají.
– i v lese hrozí nebezpečí pádu lavin.

Výpočet délky túry

K výpočtu délky túry je za potřebí dobrá práce s mapou. Poté dosaďte do níže uvedených vzorců pro zjištění času potřebného na túru.
Zavedené veličiny

t(t)- celkový čas strávený na túře (započítáváme sestoupané a na stoupané výškové metry)
t(c)- celková vzdálenost, kterou naměříme na mapě.
Tcelk= celkový čas potřebný na túru

Z toho vyplívá


jestliže t(t) > t(c), Tcelk=t(t) + (t(c)/2)
jestliže t(t) < t(c), Tcelk=(t(t)/2) + t(c)