Menu Zavřeno

Skialpinismus plánování noclehů

Skialpy jsou pro nás vášeň, zmizet ze sjezdovek a užívat si klid a krásnou přírodu

Horské chaty

Nocování během Vašich skialpinistických výšlapů lze realizovat několika způsoby, určitě tím nejméně náročným je spaní na horských chatách, v České republice, na Slovensku i v Alpských zemích je jich celá řada, poblíž lyžařských středisek a na hlavních trasách jsou tyto chaty otevřeny celoročně. Existují ale také chaty, zejména v Alpách, kde je otevřena jen zimní nocovna, tzv. winterraum. V Alpských zemích jsou chaty ve většině případu provozovány místními svazy horských turistů (OEAV – Rakousko, DAV Německo, FFCAM Francie a podobně).

Členstvím v klubu získáváte nárok na zlevněné ubytování, pokud jsou chaty v provozu. Na těchto chatách jsou většinou k dispozici jak soukromé pokoje, tak i společné ložnice, tzv. matrazenlager. Pokud jsou chaty mimo provoz, je velmi důležité, zjistit zda je winterraum volně otevřen, nebo je potřeba si vyzvednout klíče u správce. Mějte také na paměti, že pokud je chata mimo provoz, není zde zpravidla ani zdroj vody.

Bivakování

Bivak, ať už plánovaný či ne, určitě dodává výšlapu značnou dávku dobrodružství, pamatujte však na to, že ne všude je to povoleno a zdaleka ne všude je také vhodné stanovat. Začněme s vhodným výběrem místa. Ideálním místem je rovná plocha, v závětří mimo nebezpečné lavinové svahy, ale to aby jeden pohledal takový plac. Důležité je, abychom hlavně nestanovali v místech, kde hrozí pád nebo dojezd laviny a pozor na dlouhá alpská údolí, kdy lavina může dojet i několik kilometrů! Závětří za skalní stěnou a podobě je výhodou, ale poradit si můžeme i bez něj. Pokud fouká silný vítr, je možné zakopat stan hlouběji do sněhu. Stran toho, kde se smí bivakovat, oficiálně je všude prakticky zakázáno bivakovat mimo vyhrazené kempy a tábořiště, vyjma nouzových bivaků z důvodů pozdních návratů, či vyčerpání, to si prosím vyložte sami, ale pravdou je, že v zimě se na to moc nehledí. Pokud stanování plánujete, je předpokladem, že budete dobře vybaveni, tak si jen zrekapitulujme potřebné vybavení. Určitě by neměl chybět kvalitní stan, dnešní moderní značkové stany umožňují velmi jednoduchou stavbu, ložnice je zpravidla již vepnuta do stanu a po postavení stanu je možné ještě jej „došponovat“ napínacími přezkami u ok na kolíky.
Kolíky je lepší brát do sněhu ploché, a případně je ještě zatížit kameny, pokud fouká vítr je vhodné kameny ještě zaházet sněhem a ten přihrnou i k plášti stanu. Další podstatnou izolací je karimatka, na sníh se mi lépe osvědčuje spíš pěnová karimatka z materiálu EVA, než nafukovací karimatka, ale rozhodně, pokud ji máte doma, není potřeba běžet kupovat pěnovku. Kvalitní spacák je dalším předpokladem pro příjemné nocování. O dalším vybavení se rozepíšeme v další sekci. Pokud ovšem bivakování neplánujete, budete muset více improvizovat, tady popisujeme jen základní informace, protože více jich naleznete ve speciálu pro „Přežití na cestách“. Princip zimního bivaku je jednoduchý, musíte se izolovat jak odspoda tak se také chránit proti působení chladu zvenku. Od sněhu je ideální jako podklad použít suchá větvičky, nejlépe si nejdříve udělat rošt z větších větví a na ně naklást menší suché větvičky, nepoužívejte zelené s jehličím, to obsahuje vodu a izoluje tak mnohem hůře. Pak už stačí jen udělat jednoduchý přístřešek opět z větví, právě tak velký abyste se do něj vešli jen pro přespání. Další možností je vykopat si záhrab, pokud je dost sněhu, to znamená alespoň 150cm. Střecha záhrabu by měla mít alespoň 40cm sedlého sněhu. Pokud sněhu není dost, vystačíte si i se sněhovým zákopem, který pak zakryjete konstrukcí z větví nebo lyží, na ně nakladete větve s jehličím a vše zaházejte sněhem. c)