Typy skialpinistických túr

 Při skialpinismu se setkáte s mnoha možnostmi jak túru pojmout. Pojďme si je rozdělit na tři základní: jednodenní, víkendové (dvou až třídenní) a horské přechody.

Jednodenní skialpnistické túry 

Při jednodenních túrách je většinou cílem nějaký vrchol, případně místo, které je i s návratem zvládnutelné v jednom dni. Může se například jednat o místo, které již znáte ze sjezdového lyžování případně letní turistiky. Tento typ túr může být prováděn za podpory lanovek, které vám pomůžou překonat nezáživnou a mnohdy časově náročnou část. A o čas jde při tomto typu túr především. Pokud nejste závislí na lanovce, doporučujeme začít túru za svítání případně ještě za tmy s čelovkami. Při krátkých zimních dnech je každá minuta dobrá. Dobré naplánování výšlapu, když nemáme času nazbyt je téměř nutností, stejně jako nepodcenění předpovědi počasí, což se u jednodenních túr bohužel stává často.

Skialpinistické túry s přenocováním (dvou až třídenní)

U skialpinistických túr s přenocováním, můžete mít za cíl krátký přechod alpského masivu zdolání hory, ale také pohodový víkend v horách s přáteli nebo dětmi. Tento typ skialpinistických túr je zejména u turistických skialpinistů velmi oblíbený. Dostanete se na překrásná zasněžená sedla, a pokud nebudete v blízkosti žádného lyžařského střediska, můžete být v horách úplně sami.  Horolezci tento typ skialpinistických túr využívají k přiblížení se ke stěně nebo hoře v jednom dni. Následné zdolání stěny ve dni druhém a návratu zpět. Pokud zvolíte pro své skialpinistické zážitky vícedenní túry, musíte vyřešit, kde budete nocovat, využít můžete řadu horských chat, které jsou v Evropě velmi obvyklé a je jich v horách poměrně dost nebo si vybrat vhodné místo pro bivak.

Horské vícedenní přechody

Jedná se o skialpinistické túry, u kterých se bude pravděpodobně lišit výchozí a konečný bod. Při těchto skialpinistických túrách je potřeba stanovit si přesný denní režim, jakou část trasy za den musíte urazit, případně do jakého budu se dostat. Velmi důležité je připravit si i alternativní plán pro případ nutnosti směnit plány z jakéhokoli důvodu. Tyto túry mají určitě silný náboj dobrodružství, je však potřeba naplánovat ji do každého detailu. O tom si však řekneme více v další kapitole.

Napište komentář