Skialpinismus – plánování výstupu

Skialpinismus – plánování výstupu je velmi důležité, zavisí na něm bezpečnost a úspěch celé túry. Výstup je U stoupání na skialpinistické túře, musíte počítat s dostatečnou časovou rezervou. Častou chybou se stává nepřipočtení k času výstupu čas sjezdu, pokud je v daném dni plánován. Výstup plánujte tak, aby celá skupina byla ve správný čas u klíčových míst výstupu (např. pokud je v cestě svah, na kterém hrozí pád lavin, místo s velkou pravděpodobností pádu kamenů atd.), je tedy velmi důležité vědět, na jak orientovaném svahu se klíčová místa nachází.

Orientace svahu

Orientace svahu je velmi klíčová pro bezpečnost a úzce souvisí s pádem lavin. Pro výstup je vhodné volit S, Z případně SZ orientované svahy. Slunce na tyto svahy svítí až v odpoledních hodinách a máte tedy dostatek času pro výstup, pozor ale také na směr větru, který může vytvářet jednak převěje, a také nebezpečné sněhové krusty (více v sekci laviny).

Pokud nemáte jinou možnost a výstup musí být veden po J případně V orientovaných svazích. Zahajte túru v časných ranních hodinách s dostatečnou rezervou, abyste v době poledne byly na bezpečném místě.

Rychlost pohybu na lyžích a stoupání

Při výstupu na lyžích je obvyklá rychlost výstupu 300-400 výškových metrů/hodinu. Hlavní parametr ovšem hraje vaše kondice a obtížnost terénu.

Při pohybu nebo také chůzi na lyžích můžeme počítat s 5-6km/h.

Napište komentář