Plánování skialpinistické túry

Plánování skialpinistické túry je závislé na mnoha faktorech, je třeba si uvědomit, že v zimním období není vidět dostatečně dlouho jako v létě. Proto by každá část skialpinistické túry měla být detailně promyšlena s dostatečnou časovou rezervou a je dobré mít v záloze několik variant, jak se dostat k vytýčenému cíli. Základní naplánování by dále mělo být v dostatečném předstihu, před samotným odjezdem. Je důležité si o dané lokalitě shromáždit co nejvíce informací (např. na jakou světovou stranu jsou orientovány svahy výstupu a sjezdu, poslední sněžení v dané lokalitě, podrobná předpověď počasí atd.), které následně konsultovat s ostatními členy teamu. Na místě byste pak měli zhodnotit aktuální podmínky v místě, ideálním zdrojem informací jsou například čerstvé zkušenosti lidí, kteří přišli z míst, kam se chystáte. Je potřeba počítat třeba s tím, že pokud napadne čerstvý sníh, váš postup se velmi zpomalí a to samé platí i při silném větru a podobně. S tím vším je potřeba počítat při plánování horské túry. Zhoršené podmínky stojí pak nejen mnoho fyzických, ale také psychických sil a není pak snadné dokončit výšlap v dobré náladě. Pokud jdete ve skupině, hlavní zodpovědnost by měl mít nejzkušenější člen vašeho teamu, na kterém bude ležet veškeré rozhodování.

Před Samotnou túrou je potřeba udělat a posoudit následující kritéria

  • Zajisti si nejvíc informací o místě o počasí, je potřeba sehnat co nejpodrobnější mapy ve kterých si vyznačíš nejen trasu, ale i důležitá a obtížná místa, dále je potřeba určit si alternativní místa nebo místa, kde se dá trasa případně zkrátit. Je velmi důležité zjistit si lavinovou předpověď a co možná nejpřesnější předpověď počasí. Dále pak specifika oblasti, kde se budete pohybovat, místní Vám určitě poradí co a jak.
  • Zajistit si potřebné vybavení, zda se budete pohybovat jen na lyžích, nebo budete i lézt a používat tak i lezecké vybavení, zda je potřeba bivakovat nebo se dá spát na chatách, jestli je potřeba se jistit, nebo se jedná jen o túru nenáročným terénem.
  • Je potřeba zjistit si důležitá telefonní čísla, jako je místní horská služba, horské chaty v okolí, ideálně i třeba na místní horské vůdce. Dobré je mít někoho, kdo vám doma hlídá počasí a kdyby se mělo zhoršit, dá vám v čas vědět. Také si ověřte sněhové podmínky přímo na místě, mohu se lišit od lavinové oblasti pro celou oblast (o této problematice si napíšeme více v kapitole o lavinách).
  • Důležité je předpokládat a vyhodnotit možná rizika, připravit se na ně a připravit si alternativní plán. Pro pohodu ve skupině a i pro volbu vhodné alternativy je vhodné nadnést možná řešení a po diskuzi by měl vůdčí člen výpravy udělat definitní rozhodnutí.

Plánování výstupu

 

Plánování sjedzu

Napište komentář